BERKE AYDEMİR

           Merhaba ben Berke AYDEMİR. Havacılık merakım ortaokulda başladı. Uçağa ilk bindiğim zamanlar inanılmaz bir makine olduğunu düşünmüştüm. Daha sonra lisede aklımın bir köşesinde havacılık ve uçaklarla ilgili olan bir mesleğe doğru yönelme isteğim duruyordu. Havajet maceram bu yönelimle başladı. İlk başlarda adapte olmakta zorlansam da okul arkadaşlarım ve hocalarım sayesinde alıştım. Lisede iyi, güzel ve güvenilir dostluklar edindim. Havajet MTAL’den mezun olmadan önce stajımı Türk Havacılık ve Uzay Sanayinde [TAI] yaptım ve bu benim için bir dönüm noktası oldu. Burada stajım bittikten sonra hocalarım ile çizdiğim yol hakkında görüştüm.

Lisede dolu dolu geçen yılların ardından öğrendiğim bilgiler ve aldığım modül muafiyetleri ile yola çıktım. Üniversite deneyimim de ise Türk Hava Kurumu Üniversitesi Havacılık MYO oldu. 2021 yılında mezun olmayı başardım. Ardından gelen süreçte ise kendimi geliştirip daha farklı alanlarda da ilerlemeye çalıştım ama asıl hedefim havacılıkta iyi bir noktaya gelebilmekti. Üniversiteden mezun olduktan bir ay sonra Selçuk Havalimanında bakım etkinliklerine katıldım. 2021 yılının son aylarında artık bu mesleğe atılmam gerektiğine karar verip iş aramaya koyuldum ve birçok şirket ile temasa geçtim. Bu süreç zor ve uzundu fakat sonunda istediğim yerde olacağımı bildiğim için her gün yılmadan ve olumsuz düşünmeden ilerleyip görüşmeler gerçekleştirdim. Tüm bunları yaparken bir yandan kalan modüllerim ile ilgili çalışmalar yaptım. 2022 senesinin ilk ayında İzmir Sunexpress Technic’te iş imkânı buldum ve çalışmaya başladım. Lisede öğrendiğim bilgi ve el becerilerim sayesinde kendimi tamamen geliştirip bu meslekte kariyerim için önemli bir adım attım. Hala Sunexpress Technic’te çalışmaya devam etmekteyim ve her zaman bir adım ileriyi düşünmekteyim.

           Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi İstikbal göklerdedir.

FURKAN ÇETİN

Merhaba ben Furkan ÇETİN. Türk Havacılık Uzay Sanayii’nde çalışıyorum. Öncelikle Havajet’ten mezun olduğum için çok şanslıyım. İşe giriş aşamasında bana çok yardımı oldu. Benim gibi daha liseden başlayıp üniversiteyi de uçak bakım ile devam ettiren çok fazla kişiye denk gelmedim. Bu sanırım beni diğerlerinden bir adım öne geçirdi. Lisede gördüğümüz bütün bölüm derslerinin havacılık sektörüne girdiğimde tek tek karşıma çıktığını söyleyebilirim. Çoğu konuya aşina olmam öğrenmemde bana çok kolaylık sağladı. İlk başta şans eseri uğradığım bir okuldan başlayan havacılık serüvenime Gazi Üniversitesi Uçak Teknolojisi bölümünden devam ettim ve beni daha da yükseltecek emin adımlarla çalışmaya devam ediyorum. Bu yoldaki arkadaşlarıma tavsiyem Havajet Lisesi’nin kredilendirdiği modülleri yarıda bırakmadan tamamlamaya gayret göstermeleri. Bu şekilde daha iyi yerlerde daha iyi ücretlerle çalışmaları çok kolay olacaktır. Lisesini bitirip direkt havacılıkta işe başlayan birçok insana şahit oldum. Bu yüzden kimsenin umudunu yitirmemesi gerekiyor. Elinizden geldiğince çabalamaya devam etmelisiniz. Hocalarımın hepsine ayrı ayrı minnettarım. Bu yolda bize her şeyden çok onların yardımcı olduğunu belirtmek isterim. Daha güzel yerlerde görüşmek dileğiyle…

Muhammet Burak VARDAR

Merhaba ben Muhammet Burak Vardar. Havajet ile yollarımız 2015’te internette gezinirken ansızın görüp bir hevesle araştırmam sonucu başladı. Zaten havacılığa ilgim fazla iken bu rastlantı benim için çok büyük bir avantaj olmuştu. Pilotluk, uçağın yapısı, mekanizmaları beni hep cezbetmiştir. Bu işin içine girdiğimde ise hali hazırda ilgimi çeken uçağın mekanik kısmından daha çok tasarımı, temel uçuş prensipleri ve uçuş operasyonları olmuştu. Okulda gerek öğretmenlerim gerekse arkadaşlarım bana birçok bilgi ve beceri kattı. Lise hayatım boyunca olabildiğince aktif ve girişken bir öğrenci oldum. Okulumun bana sunduğu fırsatları değerlendirerek ve atölye derslerinde el becerimi geliştirerek hedeflerime bir adım daha yaklaştım. Stajımı ise Sabiha Gökçen Havaalanında Genel Havacılık hangarında özel jetlerin bakım onarım operasyonlarının gerçekleştiği bir ortamda yaptım. Staj bana tam olarak işlerin nasıl işlediğini, bakım sürecinin başlangıç planlama, uygulama ve bitiş aşamalarının nasıl olduğunu ve bir uçak bakımcının iş ortamındaki zorluklarını, hangarda ne gibi sorumluluklarının olduğunu öğretti. Bu staj benim için inanılmaz bir deneyimdi. Hayata ve iş yaşamına dair farklı bir bakış açısı edinmemi de ilk etapta okulum ve yaptığım yaz stajına bağlamam yanlış olmayacaktır. Staj sonrasındaki düşüncelerim ise uçak teknisyenliğinin aslında kendini geliştirmekle doğru orantılı bir yapısının olduğunu ve geleceğe dair çok büyük avantaj sağladığını fark ettim. Her işte olduğu gibi uçak bakım teknisyenliğinde de kendinizi ne kadar geliştirip o iş ile ilgili ne kadar fazla bilgi ve donanım sahibi olursanız değeriniz o kadar artıyor. Uçak bakım teknisyenliğinin aslında çok büyük bir sorumluluk gerektirdiğini ve işini ne kadar düzgün, detaylı aynı zamanda hatasız yapıp, bakım el kitabının rehberliğiyle ve düzenli takibi ile yüz binlerce insanın güvenli uçuşunu nasıl sağlamanız gerektiğini hatırlatmak isterim. Havajet’teyken meslek derslerim kadar kültür derslerim de gayet iyiydi ve okulu birincilikle bitirdim. Bu durum bana çok büyük avantajlar sağladı. Elimde birçok olanak vardı. Şu anda Fırat Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu Uçak Bakım Onarım Bölümünde 3. sınıf öğrencisiyim. Üniversitede zorlanmadığım dersler olduğu gibi zorlandığım dersler de var. Neredeyse hiç zorlanmadığım derslerim; Gaz türbinli motor teorisi, uçak sistemleri, hava aracı yakıt sistemleri ve uçak elektrik sistemleri. Bu dersleri her sistemin içinde o sistemin yedeğine kadar ayrıntılı şekilde öğrenmek ve özellikle gaz türbinli motor teorisindeki bazı güç, yakıt hesaplamalarını yapmak bir teknisyen adayı olarak beni mutlu ediyor. Havajetli olmak bana üniversitede de çok fazla fayda sağladı. Üniversitede gördüğüm dersler ile Havajet’te gördüğüm dersler arasında neredeyse hiçbir fark yok, sadece üniversitede biraz daha detaylandırılmış şekilde görüyoruz dersleri. Bu yüzden ilk defa bu dersi gören öğrencilerle benim farkım rahatlıkla fark edilebiliyor.

Mezun olduktan sonra hayalim, belki de hayallerim var. Havacılığa çok büyük bir pencereden bakmak ve Yüksek lisansımı yurt dışında bitirip uçak mühendisi olarak iş hayatına başlamak… Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün de dediği gibi: “İstikbal göklerdedir. Göklerini koruyamayan uluslar, yarınlarından asla emin olamazlar.”

Alper ÖZTÜRK

Merhaba arkadaşlar ben Alper Öztürk. Burada normal olarak benden havacılık üzerine bir mesleki yaşantı bekliyorsunuz fakat durum tam da öyle değil. Havajet maceram 10. Sınıfta başladı. Havajet’te çok güzel anılar, tecrübeler ve arkadaşlıklar edindim. Havajet’e gelmeden önce 1 sene anadolu lisesinde okudum fakat oradan hayatıma bir katkı olmayacağını düşündüğüm için ilgimin de olduğu havacılık lisesine nakil oldum. Şu anda havacılık üzerine devam etmesem de bunlar yine bana askeri meslek hayatımda hep bir ek bilgi olarak kalacak çünkü günümüz harp ortamında kuvvetler birlikte çalışarak müşterek harekâtlar icra ettiği için Hava Kuvvetleri’yle birlikte çalışma imkânım da var. Hatta şu an bağlı bulunduğum Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde de yine havacılığa dair bir kariyer geliştirme imkânım mevcut. Bu yüzden Havajet’ten öğrendiğim temel mesleki bilgileri kendi mesleki hayatımda kullanabilirim. Ortaokuldan liseye geçerken askeri lise sınavlarına girip kazanamamıştım ve bu durum içimde bir yara olarak kalmıştı. Sonrasında ise Havajet ile tanıştım ve ufkumu farklı bir şekilde geliştirme olanağı buldum. Gerek okulun yapısı gerekse öğretmenlerimizin deneyimleri ile hala hayallerimin peşinden koşabileceğimi anladım. Ortaokul hayatımda yaşadığım durumu üniversite de yaşamamak için geçmişten gelen bir hırsla Kara Harp Okulunu kazandım. İlk başlarda her ne kadar zorlansam da kendimi günden güne daha da fazla motive ederek bugün 3. Sınıfa geldim ve mezuniyetime 1 yıl kaldı. Harp okulunun bana kattığı şeyler vazgeçmeyenlerin asla kaybetmeyeceği ve sorumluluk duygusu oldu.

            Harp okuluna girmeden önce her şeyin okula girene kadar olduğunu düşünüyordum fakat asıl sınavın okula girdikten sonra olduğunu fark ettim. Her sene farklı konularda akademik, askeri ve beden eğitimi konuları üzerinden çeşitli testlere tabi tutularak sınıf geçmeye hak kazanıyoruz. Şimdi ki düşüncemde harp okulundan mezun olunca her şeyin biteceği üzerine fakat muhtemelen yine daha zor günler beni bekliyor olacak çünkü birçok askerin canından sorumlu olacağım. Bu durum beni korkutmuyor çünkü okulda 5 yıl boyunca harp sanatı, askerleri sevk ve idare, zor durumlarda karar verebilme üzerine eğitimler görüyoruz.

Son olarak Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün okuduğu okulda okumaktan ve onun açtığı yolda yürümekten gurur duyuyorum. Fikirlerini bugüne kadar savunduğum gibi sonsuza kadar da savunacağım.

Egemen TUTMUŞ

Merhabalar arkadaşlar ben Egemen TUTMUŞ. Şuan hayalim olan havacılık sektöründe çalışmaktayım. Malum herkesin çocukken bir meslek hayali vardır. Benim hayalim pilot olmaktı. Fakat babamın tabiri ile aklı havada bir çocuktum. Neredeyse 10 yıl geçse de, babamın bana telefon ettiği günü, ‘Aklı Havada Olanlara’ sloganı ile Havajet diye bir okul açıldığını ve görüşmeye gideceğimizi söylediğini çok iyi hatırlıyorum. Evet, Havajet’in ilk öğrencileri ilk mezunları bizleriz. Hayallerimin ilk adımı Havajet üzerinden geçti. Havajet’in çok değerli bir kadrosu varmış bunu kariyerinizin her aşamasında hissedeceğinize garanti edebilirim. Gerek eğitim öğretim hayatımda, gerek meslek hayatımda bana Havajet’in çok fazla artısı oldu. Lise bitirme stajımı SUN EXPRESS şirketinde yaptım. Şeflerimden, üniversiteye gitmeden lise diplomanı al işe burada başla diye teklifler aldım. Fakat içimdeki üniversite merakı ve kendimi geliştirme isteğim sayesinde üniversite okumaya karar verdim. Aldığım mesleki eğitimlerin yanında temel derslerimin lise hayatımdan önce çok düşük olmasına rağmen Havajet’teki değerli öğretmenlerimden aldığım temel eğitimler sayesinde de Uçak Teknolojisi bölümünün öncülerinden olan Ege Üniversitesi’ne girdim. Havajet’te edindiğim mesleki eğitimler sayesinde Ege Üniversitesi Uçak Teknolojisi bölümünü iyi bir ortalama ile bitirdim.

Havacılık 2020’nin ilk çeyreğinde pik noktasına ulaşmıştı lakin koronavirüs bu durumu sekteye uğrattı. Koronavirüs yüzünden gerek stajyer gerek personel alımlarında kısıtlamaya gidilmişti hatta ve hatta durdurulmuştu. O yıllarda hiçbir arkadaşım staj bile ayarlayamadı. Savunma sanayii alanında ülkemizin gururu olan BAYKAR TEKNOLOJİ firması kısıtlı bir kontenjan ile açtığı staj ilanına başvurdum. Gerekli mülakatlardan sonra aynı üniversiteyi okuyan arkadaşlarımın arasından Havajet sayesinde sıyrılıp stajımı BAYKAR TEKNOLOJİ firmasında yaptım. Havacılık sektörünün biraz kendini toparlaması için vatani görevimi de aradan çıkartmak için askerlik görevimi yapmaya gittim. Askerdeyken Türk Havacılık Uzay Sanayii (TAİ) ve THY Teknik A.Ş. firmasına iş başvurusu yaptım. Uzun mülakat ve bekleyiş süreçlerinden sonra ülkemizin en büyük gururu olan iki firma da olumlu dönüş sağladı. Sivil havacılığa olan sevdam, işe olan yatkınlığım, mesleki becerilerim ve kendimi daha çok geliştirebileceğimi düşündüğüm sektörün lideri olan THY Teknik A.Ş firmasında çalışmaya başladım. Hayallerimi gerçekleştirmek içim başladığım bu serüvende ilk adımı Havajet sayesinde attım ve şu an yoluma THY TEKNİK A.Ş şirketinde Uçak Bakım Teknisyeni olarak devam ediyorum. Aynı zamanda eğitim seviyemi de yükseltip kendimi geliştirmek için DGS sınavı ile girdiğim Mühendislik Fakültesinde okuyorum. Hayallerinizin peşinden koşun, zorluklarda yılmayın.

Havacılıkla kalın.

BERFİN VİLDAN ÖNEY

Merhaba , ben Berfin Vildan ÖNEY.

Ortaokulda TEOG sınavı sonrası aileme havacılık okumak istediğimi söyledim. Hiç aklımda olmayan bir meslek iken gördüğüm bir reklam üzerine lise hayatım Özel Havajet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde başlamış oldu. Dört yıllık süreçte her geçen gün mesleğime kendimi daha da yakın hissettim.

Okulumla beraber Malta’ya gittim burada hem İngilizce hem de uçuş eğitimi aldım.

11.sınıfta kendimi geliştirmek için İngilizce kurslara katıldım ve ayrıca teknik İngilizce’den özel ders aldım.

Lise stajımı Adnan Menderes Havalimanı Turkish Ground Services firmasından tamamladım. 2020 yılında Türk Hava Kurumu Üniversitesine başladım. İlk senemiz pandemi dolayısıyla zorlu bir yol olmasına rağmen eğitim ve öğretim hayatım güzel ve verimli geçti. Her an bu meslekte kendimi geliştirmeye odaklandım.

            Üniversite stajımı İzmir Selçuk Efes havaalanı hangarda tamamladım.

Hayallerimi gerçekleştirmek için mezun olduktan sonra bile havacılık mesleğinin her alanını araştırmaya ve geliştirmeye kendimi adadım. Mezun olduğum tarihten itibaren yurt içi ve yurt dışı olmak üzere bir çok firmaya başvuru yaptım. Zaman zaman umutsuzluğa çok kapıldım ama biliyordum ki özellikle lise eğitimim başta olmak üzere üniversite eğitimim de dâhil bana çok faydası dokunacaktı. 2022 Aralık başında şuan çalışmakta olduğum firmanın ilanını gördüm. Bütün aşamaları zorlu ve yorucuydu fakat pes etmeden yola devam ettim.

Aşamaları olumlu bir şekilde tamamladım ve hayallerimdeki mesleğe Pratt&Whitney ve Turkish Technic ortaklığında olan Turkish Engine Center firmasında mayıs ayında işe başladım.

 

Bir Havajetli olan havacılığa gönül vermiş AKLI HAVADA Berfin Vildan ÖNEY…